Jak žádat o dotace z programu Antivirus?
14.04.2020
V dnešním vydání našeho newsletteru vám přinášíme informace ohledně čerpání dotací programu Antivirus, který se rozběhl v prvním dubnovém týdnu a má ochránit pracovní místa. Zaměstnavatelé mohou požádat úřad práce o příspěvek na náhradu mzdy, kterou zaměstnancům vyplatili od 12.3 do 30.4.2020, a to ve dvou režimech.
Žádá se za každý měsíc samostatně a vždy je nutné žádost podat do skončení následujícího měsíce tj.
- Za měsíc březen je nutné požádat do konce měsíce dubna
- Za měsíc duben je nutné požádat do konce měsíce května
- Správná evidence pracovní doby
- Zdravotní prohlídky zaměstnanců
- Počítání mzdových nároků zaměstnanců dle pravidel ZP
- Bezdlužnost
- Švarcsystém a další
1. Režimy dotací
Režim A
- V případě karantény pobírá zaměstnanec náhradu mzdy 60 % průměrného redukovaného výdělku.
- V případě uzavření provozu nařízením vlády pobírá zaměstnanec náhradu 100 % mzdy.
Výše příspěvku v režimu A
- Výše příspěvku činí 80 % náhrady mzdy, včetně odvodů, kterou zaměstnavatel zaměstnanci vyplatil za dobu trvání překážek v práci.
- Zaměstnavatel tedy ve vyúčtování uvede výši vyplacené náhrady mzdy a tu část zákonných odvodů, která odpovídá výši vyplacené náhrady. Příspěvek úřadu práce pak činí 80 % součtu těchto částek.
- Maximální měsíční výše příspěvku na jednoho zaměstnance činí 39 000,- Kč.
Režim B
- Překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu nařízení karantény či péče o dítě u významné části zaměstnanců (30 % a více) – zaměstnanec pobírá náhradu mzdy 100 % průměrného výdělku.
- Omezení dostupnosti vstupů (surovin, výrobků, služeb) nezbytných k činnosti – zaměstnanec pobírá náhradu mzdy 80 % průměrného výdělku.
- Omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech firmy – zaměstnanec pobírá náhradu mzdy 60 % průměrného výdělku.
Výše příspěvku v režimu B
- Výše příspěvku činí 60 % náhrady mzdy, včetně odvodů, kterou zaměstnavatel zaměstnanci vyplatil za dobu trvání překážek v práci.
- Zaměstnavatel tedy ve vyúčtování uvede výši vyplacené náhrady mzdy a tu část zákonných odvodů, která odpovídá výši vyplacené náhrady. Příspěvek úřadu práce pak činí 60 % součtu těchto částek.
- Maximální měsíční výše příspěvku na jednoho zaměstnance činí 29 000,- Kč.
2. Podání žádosti
- Zaměstnavatel podá žádost o poskytnutí příspěvku na webové stránce MPSV Antivirus ZDE
- Žádost zaměstnavatel pošle na pracoviště úřadu práce, kam spadá dle sídla společnosti
- Povinnou součástí žádosti je:
- Doklad o zřízení účtu žadatele, na který bude ÚP ČR zasílat finanční prostředky a doklad o zastupování zaměstnavatele (oprávněné osobě)
- Zaměstnavatel doloží plnou moc k zastupování pouze v případě, je-li vyřizováním žádosti pověřena jiná osoba, než osoba oprávněna jednat jménem žadatele nebo nebyla-li již v minulosti předložena úřadu práce
- Pokud bude vše v pořádku, může dojít k uzavření dohody
- Žádosti budou podávány prostřednictvím
- Webové aplikace
- Datových schránek
- Popřípadě e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem.
3. Uzavření dohody
- Dohoda se generuje automaticky po vyplnění žádosti a je současně se žádostí aplikací předána úřadu práce. Takto odeslaná dohoda se považuje za podepsanou ze strany žadatele.
- Pokud úřad práce zjistí po doručení nějakou chybu, zašle o tom informaci.
- Dohoda je považována za uzavřenou, pokud bude podepsána úřadem práce a zaslána zpět žadateli datovou schránkou nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem.
4. Vyúčtování náhrad mezd
- Po uzávěrce mezd předloží zaměstnavatel úřadu práce (prostřednictvím webové aplikace) vyúčtování vyplacených náhrad mezd včetně povinných odvodů, které bude obsahovat seznam zaměstnanců a jejich rodných čísel, nebo evidenčních čísel pojištěnců (pokud není rodné číslo), na které požaduje příspěvek.
- Vyúčtování je povinen doložit nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po uplynutí vykazovaného měsíčního období např. za měsíc březen je nutné požádat do konce dubna!
- Ve vyúčtování nákladů se uvádí pouze náklad hrubé mzdy na částku vyplacenou na náhradách. Pokud tedy např. zaměstnanec část měsíce pracoval a pak byl teprve na překážkách, tak se ve vyúčtování uvede pouze část vyplacenou za překážky, tj. neodpracovanou dobu
- Příslušné formuláře jak pro režim A tak pro režim B najdete na webových stránkách MPSV ZDE.
5. Poskytnutí příspěvku
- Příspěvek bude poskytnut pouze pro zaměstnance, u kterých bude kontrolou prověřeno, že jsou pracovním poměru žadatele
- Příspěvek úřad práce vyplatí na účet zaměstnavatele