Flexibilní novela zákoníku práce aneb chystané změny od ledna 2025
Flexibilní novela zákoníku práce je návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, který zatím nebyl finálně schválen (je tedy možné, že ještě dojde k úpravám), novinky by ale měly začít platit od ledna 2025.
Proč se novele říká flexibilní? Cílem navrhovaných změn je zefektivnit pracovní proces, přinést do zákoníku práce více flexibility a rozhýbat pracovní trh. Řada změn se týká například rodičů, kteří pracují během rodičovské dovolené a následně se vrací zpět do původního zaměstnání. Novinky se chystají i v případě zkušební doby či výpovědní lhůty. O co přesně se jedná?
Pojďme se společně podívat na to, co MPSV navrhuje:
Změny ve výpovědní lhůtě
Od ledna 2025 by výpovědní lhůta měla začít běžet již dnem doručení výpovědi, nikoliv prvním dnem následujícího měsíce. V praxi to tedy znamená, že zaměstnanci, který podá výpověď například 15. 5., skončí pracovní poměr dnem 15. 7., nikoliv 31. 7. jako je tomu doposud. V určitých případech dojde i ke zkrácení výpovědní lhůty na 1 měsíc, bude se jednat o důvody dle paragrafu 52 f až h zákoníku práce.
Prodloužení zkušební doby
Od ledna 2025 by zkušební lhůta pro řadové zaměstnance mohla být až 4 měsíce (namísto současných 3 měsíců), pro vedoucí pozice až 8 měsíců (namísto současných 6 měsíců). Nově by také mělo být možné zkušební dobu během jejího trvání prodloužit.
Zkušební lhůta však nesmí být delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru. Aktuálně zákon prodloužení zkušební lhůty během jejího trvání neumožňuje.
Flexibilnější rozvržení pracovní doby
Od ledna 2025 bude po vzájemné dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem možné, aby si zaměstnanec naplánoval směny sám při výkonu práce na pracovišti (nyní je možné takto plánovat práci pouze při práci na dálku, tzv. homeoffice). Tato konkrétní změna je již schválena, podepsána Prezidentem republiky a vstoupí v platnost od 1. 1. 2025. Dosud směny plánoval zaměstnavatel a byl povinen obeznámit zaměstnance minimálně 2 týdny předem, nebylo-li stanoveno jinak.
Práce mladistvých mladších 15 let
Od ledna 2025 by mělo být umožněno pracovat i mladistvým pod 15 let, kteří ještě nemají ukončenou povinnou školní docházku, avšak pouze během hlavních letních prázdnin. Jedná se samozřejmě jen lehké práce, tzv. letní brigády, které nijak neškodí zdraví a nejsou rizikové. Dosud mohli legálně pracovat pouze mladiství starší 15 let s ukončenou povinnou školní docházkou.
Vyplácení mzdy v jiné měně
Od ledna 2025 by mělo být možné vyplácet mzdu (nebo její část) v eurech či jiné měně dle devizového kurzu vyhlášeného ČNB. Tato změna by se měla týkat např. zaměstnanců cizinců, kteří pobývají v cizině. Přesná pravidla budou ještě upřesněna. I nyní existují výjimky, kdy je možné vyplatit mzdu či její část v jiné, předem dohodnuté měně – daný zaměstnanec však musí mít místo výkonu práce v zahraničí. U všech ostatních probíhá výplata mzdy i jiných mzdových složek v korunách.
Výpověď při ztrátě zdravotní způsobilosti
Od ledna 2025 by měla zaměstnanci při skončení pracovního poměru z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti (pracovní úraz, nemoc z povolání) vyplácet odstupné přímo pojišťovna, u níž je zaměstnavatel ze zákona pojištěn. Výše odstupného (12násobek měsíčního výdělku) zůstane zachována. Dosud odstupné vyplácel zaměstnavatel, což pro některé menší podniky mohlo být až likvidační. Z toho důvodu přichází MPSV se změnou.
Pracovní poměr na dobu určitou při zástupu za MD/RD
Od ledna 2025 novela počítá s rozvolněním pravidel pro prodlužování pracovní smlouvy u pracovních poměrů na dobu určitou u zástupu za mateřskou a rodičovskou dovolenou. Aktuálně je možné uzavřít pracovní poměr na dobu určitou maximálně na 3 roky s prodloužením pouze 2x. Maximální délka tohoto pracovního poměru je tedy 9 let, bez výjimky.
Lepší podmínky práce na DPP a DPČ během rodičovské dovolené
Od ledna 2025 by mělo být možné u zaměstnavatele vykonávat na dohodu stejný druh práce jako ten, na kterém je zaměstnanec u daného zaměstnavatele na rodičovské dovolené.
Dosud toto možné nebylo a v praxi tak často docházelo (a stále dochází) k umělému vytváření názvů pozic tak, aby nebyly shodné s pracovní smlouvou, přičemž zaměstnanec reálně vykonával stejnou práci jako před nástupem na rodičovskou dovolenou.
Návrat z rodičovské a pracovní místo
Od ledna 2025 se chystají změny i pro rodiče vracející se po rodičovské dovolené. V případě, že se zaměstnanec vrátí do práce z rodičovské dovolené do 2 let věku dítěte, zaměstnavateli vznikne povinnost držet mu jeho původní pracovní pozici. Vrátí-li se do 3 let věku dítěte, nebude mu zaměstnavatel muset držet stejné pracovní místo, pouze mu přidělí práci, která je stejně druhově vymezena dle původní pracovní smlouvy. Aktuálně zákoník práce neřeší, kdy přesně se zaměstnanec po rodičovské do práce vrací, pokud je splněna podmínka do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel má jen obecnou povinnost přidělit pracovní místo odpovídající sjednanému druhu práce v pracovní smlouvě.
„První vlaštovkou“ chystaných novinek zákoníku práce byly již schválené změny, které vstoupily v platnost 1. 8. 2024.
Jaké to byly?
Písemný rozvrh čerpání dovolené
Dle novely není zaměstnavatel povinen vydávat písemný rozvrh čerpání dovolené.
Zaručená mzda a její zrušení v soukromém sektoru
Od 1. srpna se ruší zaručená mzda v soukromém sektoru (ta měla celkem 8 kategorií) a nahrazuje ji spravedlivý a včasný výpočet minimální mzdy. Do konce letošního roku se však postupuje dle dříve platných pravidel.
Změny v minimální mzdě
Od 1. srpna byl zaveden tzv. valorizační mechanismu, který přináší nový výpočet minimální mzdy. Bude stanoven ze strany MPSV vždy do 30. 9., a to na následující kalendářní rok.
Celou situaci týkající se (nejen) chystané flexibilní novely pro vás samozřejmě budeme i nadále bedlivě sledovat a o všem vás včas informujeme. V případě, že budete mít již nyní nějaké dotazy nebo zájem o konzultaci, neváhejte se na nás obrátit.