České firmy jsou středoevropským premiantem v „big data“, v obměně serverů by ale měly přidat
03.07.2015
Každá třetí česká firma potvrdila, že analyzuje velká data, což je ve středoevropském srovnání o 8 % více než je průměr. V průzkumu společnosti Intel ve čtyřech středoevropských zemích České republice, Maďarsku, Polsku a Slovenské republice odpovídalo celkem 576 firem o velikosti nad sto zaměstnanců.
Do pozice středoevropského premianta v oblasti analýzy „velkých dat“ české firmy staví i fakt, že dalších 8,5 % firem se chystá využívat „big data“ ještě v průběhu roku 2015. Výsledky průzkumu[1] byly zveřejněny u příležitosti uvedení nových procesorů Intel® Xeon® E7v3 na konferenci Intel Executive Breakfast, která dnes proběhla v datovém centru Kokura společnosti Seznam.cz.
Fenomén velkých dat přenáší jevy z kategorie „hudba vzdálené budoucnosti“ mezi reálné a dostupné vymoženosti: minimalizuje čekání aut ve frontách na dopravních komunikacích, lidé se s jeho pomocí dozvědí, že by neměli z domova vyrazit bez deštníku anebo čerpají vyšší slevy v obchodech, ve kterých pravidelně nakupují. Díky analýze velkých dat mohou firmy svým klientům nabízet vyšší uživatelský komfort a zvyšovat jejich spokojenost prostřednictvím personalizovaných produktů a služeb.
„V ekonomice digitálních služeb bude úspěch či neúspěch stále více záviset na tom, jak rychle dokáže firma zareagovat na informace získané z velkých datových objemů. Profitovat budou jen technologicky připravené firmy, schopné získávat v reálném čase z větších a členitějších datových objemů informace, které pro ně dříve byly nedostupné. Využití poznatků v reálném čase se dnes stává naprostou prioritou pro společnosti v celém spektru podnikání. To, jak rychle dále poroste počet firem schopných využívat rychleji, efektivněji a s nižšími náklady analytické nástroje pro lepší rozhodování, bude ovšem do značné míry záviset na rychlosti obměny jejich serverové infrastruktury,“ říká Evžen Pavlovský, obchodní manažer společnosti Intel pro region střední a východní Evropy.
Bezmála dvě třetiny serverů jsou starší, než doporučují výrobci
Jak zjistila společnost Intel ve svém nedávném průzkumu[2], cyklus obměny serverových systémů se za poslední rok zrychlil. Zatímco v roce 2014 deklarovalo 8 % českých firem, že obměňuje servery v pevně nastaveném intervalu tři roky a méně, v roce 2015 to je 12 %. Nicméně i tak to znamená, že výrobci počítačových technologií doporučovaný tříletý cyklus obměny firemního hardwaru nedodržuje 58 % českých firem, dalších třicet procent firem přiznává, že nemá nastavený žádný cyklus.
Tomu odpovídá průměrné stáří serverů ve firmách: plných 63 % firem využívá na zpracování dat servery staré čtyři roky a více, 18 % serverů je dokonce starších než pět let, což z nich činí energetické „otesánky“ a negativně ovlivňuje jejich výkon. Návratnost investice do nových serverů se v průměru pohybuje na úrovni devíti měsíců, nejsou zdaleka ojedinělé případy, kdy klesne jen na dva měsíce, přesto bezmála dvě třetiny českých firem spravuje svá data na serverech starých čtyři roky a více. Z průzkumu společnosti Intel, ve kterém odpovídali IT odborníci z 325 českých firem v rámci konference Cisco Connect, vyplynulo, že 48 % oslovených firem nemá žádný přehled o spotřebě svých serverů a nejsou schopny vyčíslit, jak rychle by se jim obměna stávajících systémů vyplatila. Detailní přehled o spotřebě si udržuje pouze 17 % firem. Při porovnání provozních nákladů s pět let starými servery se cena za transakci s novými procesory Intel Xeon E7 v3 snížila čtyřikrát. V porovnání s konkurenčními platformami dosahuje procesor Intel Xeon až desetinásobně vyšší výkon na jeden USD při až o 85 % nižších celkových nákladech na vlastnictví. Toho je dosaženo zejména snížením celkové ceny hardwaru, nižší spotřebou elektrické energie a nižšími náklady na chlazení.