Mzdy v roce 2025: Roste význam individuálního odměňování

Firmy zpomalují plošný růst mezd, individuální ohodnocení nabírá na síle

Stáhněte si celý Mzdový průzkum RSM 2025 a zjistěte více!

Tlak na růst mzdového ohodnocení v českých firmách mírně klesl

Podle aktuálního Mzdového průzkumu RSM už firmy nejsou pod takovým tlakem jako v předchozích letech. Plošné navyšování mezd v roce 2025 realizovala zhruba pětina společností, což je výrazný pokles oproti roku 2023, kdy mzdy valorizovala až třetina firem .

Navzdory obavám z nedostatku kvalifikovaných pracovníků jen 15 % firem přiznává, že by jim v náboru bránila výše nabízených mezd. Ostatní věří, že aktuální ohodnocení zaměstnancům vyhovuje. Přibližně polovina firem plánuje letos zvyšovat mzdy do 5 %, zatímco zhruba v pětině podniků porostou mzdy o 5 až 10 %.

Individuální a týmová výkonnost jako klíč k růstu mezd

Zatímco plošné valorizace ustupují, firmy se stále více zaměřují na výkonnostně orientované odměňování. Polovina podniků letos zvyšuje mzdy individuálně, zatímco 19 % firem pokračuje v plošném navyšování mezd, což potvrzuje trend směřující k adresnějšímu ohodnocení zaměstnanců.

„Míra zvyšování mezd bude i letos víceméně sledovat vývoj na trhu práce. Znamená to prakticky, že vyšších odměn se mohou dočkat zaměstnanci v oborech jako je průmysl (ale pravděpodobně bez automotive), IT, technologické, poradenské a administrativní služby působící v B2B segmentu a nejspíše i zdravotnictví. Tyto obory jsou specifické tím, že už delší dobu trpí nedostatkem lidí,“ uvádí Monika Marečková, řídící partnerka RSM.

„Tlak na růst mezd, který jsme sledovali v posledních letech, měl za následek situace, kdy dokonce každá třetí firma plošně navyšovala mzdy. Nyní ale můžeme říci, že již vymizel a situace se v tomto ohledu pro zaměstnavatele zlepšuje. Podle našich aktuálních dat dnes plošně navyšuje mzdy jen každá pátá firma. Na druhé straně pro zaměstnance to znamená, že na vyšší mzdu se nyní mohou těšit častěji jen ti, kdo si ji skutečně zaslouží a nebojí se si o ni říct,“ doplňuje Monika Marečková. 

Firmy, které se rozhodly pro individuální navyšování, si uvědomují důležitost otevřené komunikace. Pokud zaměstnanci nemají možnost diskutovat o svém odměňování, mohou se začít poohlížet po nových pracovních příležitostech.

Firmy (ne)připravené na budoucnost

Mzdová strategie je klíčovým prvkem udržitelného řízení lidských zdrojů, přesto ji stále nemá polovina českých firem jasně definovanou. Pouze 42 % společností pracuje s dlouhodobou strategií, zatímco 29 % přiznává, že se navyšování mezd řídí spíše aktuální poptávkou od manažerů.

Podniky, které mají jasná pravidla pro navyšování mezd, mají nejen konkurenční výhodu, ale také dokážou lépe motivovat své zaměstnance.

Nepeněžní benefity jako alternativa k růstu mezd

Firmy, které nechtějí nebo nemohou výrazně navyšovat mzdy, se stále více zaměřují na nefinanční benefity. Po změnách v daňovém režimu benefitů v roce 2024 se většina firem rozhodla zachovat benefity beze změny nebo je částečně přesměrovala na penzijní připojištění či životní pojištění.

Stáhněte si celý Mzdový průzkum RSM 2025 a zjistěte více!

Předchozí výsledky ankety najdete ZDE.

Autoři

Monika Marečková

Managing Partnerka RSM CZ & SK
Zobrazit detail

Jan Kněžínek

Marketing Manager
Zobrazit detail